Mobile Menu

Пацієнт — істота особлива

Olena Lepeshyna, 23.02.2011

patient1Коли людина приходить до лікаря (і перетворюється на «пацієнта») часто відбуваються якісь метаморфози і навіть впевнені в собі люди стають досить скутими. Пацієнт, в більшості випадків, відчуває невпевненість та хвилювання. Мені здається, що хвилювання присутнє в кожній особі, яка заходить до медичного закладу. Ми всі боїмося відвідувати лікарів і як пацієнти і як супроводжуючі, бо кожного разу є страх почути невтішний діагноз. Особливо це відноситься до українського пацієнта, оскільки в нашій країні абсолютно відсутня культура профілактичних відвідувань лікарів. А звертаємося ми за медичною допомогою, зазвичай, коли «припекло».

В результаті такого хвилювання пацієнт часто є незібраним та неуважним. А лікарі вже звикли до цього і, як правило, не звертають на це особливої уваги. Часто ситуація із неуважністю пацієнта, як не дивно, складається через занадто велику довіру пацієнта до лікаря. Пацієнт думає, що лікар зробить все як найкраще, і тому самому пацієнту залишається лише пасивно виконувати призначення лікаря. Я не хочу сказати, що це абсолютно неправильна позиція. Думаю, що для лікаря це найкращий варіант. 🙂

Але неуважність пацієнта (не важливо, за якої причини) може призвести до не дуже приємних наслідків для пацієнта, і найменший із них – це незадоволеність результатами лікування, а найбільший – значна медична помилка, яка призводить до фатальних наслідків.

Тема медичних помилок, яких можуть припуститися лікарі, не є темою даної статті. В цій статті я хотіла би звернути увагу на іншу сторону питання.

Медичним закладам, націленим на надання якісного медичного обслуговування варто звернути більше уваги на підготовку пацієнта до прийому лікаря. Я маю на увазі наступне: Допомогти пацієнтам більш ефективно спілкуватися із лікарем. Якщо медичний заклад витратить деякий час на вивчення даного питання та впровадить в процес обслуговування пацієнтів невеликий етап щодо підготовки пацієнта до прийому, то є велика вірогідність отримати значний ефект при малих витратах зусиль.

Мені здається, що на сьогодні медичні заклади (як державні так і приватні) не достатньо приділяють уваги темі емоційно-організаційної підготовки пацієнта. Жоден медичний заклад із тих, з якими я стикалася (і не тільки як пацієнт) не надає пацієнту важливих (і цінних для обох сторін процесу) порад, як слід поводитися під час прийому лікаря, на що варто звернути особливу увагу, що потрібно запитувати у лікаря обов’язково, яку інформацію і чому варто надати лікарю в повному обсязі. Коли б пацієнт знав з якою інформацією для себе він має вийти від лікаря після закінчення прийому, а яку інформацію він за будь-яких умов повинен надати лікарю, то значної частини непорозумінь між пацієнтом та лікарем, пацієнтом та медичним закладом можна було б уникнути, так само як і зменшити ймовірність настання медичної помилки чи неефективного лікування.

Нижче будуть наведені групи питань від пацієнта, про які йдеться в статті. Перелік чималий. Звичайно, важко уявити прийом лікаря, протягом якого лікар як студент тільки відповідає на питання пацієнта. Я пропоную не цей варіант. Я пропоную шлях, при якому пацієнт проінформований щодо того, яку інформацію йому варто отримати від лікаря і тоді він зможе запитати лікаря щодо тих питань, які йому недостатньо зрозумілі або потребують більш детального пояснення. Стандартизація процесів прийому лікаря (звичайно, в нормальних межах) може бути значним помічником.

23.02.2011

Олена Лепешина

При использовании материалов блога ссылка на автора или источник обязательна

Використані джерела:
http://www.nei.nih.gov/health
http://www.medicinenet.com
http://kidshealth.org
http://www.wrongdiagnosis.com