Mobile Menu

Чинники створення медичного закладу в Україні

Olena Lepeshyna, 01.12.2014

На українському ринку медичних послуг можна виділити 4 основні чинники створення приватного медичного закладу:

causes

 

Чинник № 3 має багато варіацій. Наприклад, ідея створення медичного закладу виникає на підставі інтуїтивного відчуття потреби в приватному медичному закладі конкретного виду в конкретному регіоні. Наступним прикладом може бути прийняття рішення на підставі отриманої інформації (наприклад, із ЗМІ) про високу прибутковість медичного бізнесу. В іншому випадку основною метою створення медичного закладу є не стільки потреби ринку скільки майбутній соціальний ефект для інвестора.

З іншого боку, медичні потреби населення регіону також можуть вказувати на необхідність створення медичного закладу певного напрямку діяльності. Наприклад, це медичні заклади, що спеціалізуються на лікуванні безпліддя методами допоміжних репродуктивних технологій, центри хірургічної офтальмології, вертебрології, дієтології, відновної медицини.

В будь-якому разі на етапі ідеї варто замислитись про те, який саме чинник спричинив її виникнення. Оскільки, кожний із чинників має свої переваги та ризики.

Розглянемо чинник 1., коли приватна медична практика створюється окремим лікарем. Явною перевагою в даному випадку є те, що одна особа є і власником справи і фактичним її виконавцем (працівником). В процесі діяльності не буде складнощів із відповідальністю працівника, оскільки діяльність працівника має прямий вплив на його ж фінансові результати як власника справи. Складністю ведення приватної медичної практики може бути те, що не кожний лікар є внутрішньо готовим до ведення підприємницької діяльності, оскільки така діяльність пов’язана із певними вимогами до документообігу та звітності.

Якщо медичний заклад створюється «навколо» певного лікаря, то значною перевагою є наявність в медичному закладі певної ключової особи зі сфери медицини, оскільки для власника (чи інвестора) сам процес організації медичного закладу в частині налагодження медичних процесів чи дотримання законодавчих вимог до медичного закладу полегшується. Але у випадку, коли медичний заклад створюється із напрямком діяльності, завідомо обраним «під лікаря», може виникнути подвійний ризик: з одного боку, прийняти незважене рішення щодо напрямку діяльності медичного закладу як учасника медичного ринку, а з іншого боку, виявитися «в залежності» від лікаря, що ускладнює процес управління медичним закладом.

Чинник №3, коли рішення про напрямок діяльності медичного закладу приймається на підставі ринкових показників, незважаючи на універсальність, також має певні переваги та ризики. Перевагою є саме звернення до ринку, що, зазвичай, дозволяє прийняти правильне рішення. З іншого боку, недостатній аналіз ринку певного регіону може викликати труднощі в діяльності майбутнього медичного закладу. Це пов’язано із тим, що діяльність на ринку зумовлюється не тільки попитом, а й пропозицією (у випадку із медичним ринком – це щонайменше наявність конкурентів в регіоні та в ніші цільової аудиторії, особливості та поведінка конкурентів на ринку).

Особливої уваги заслуговує причина створення медичного закладу з метою отримання соціального ефекту в майбутньому. В даному випадку особливо важливо звернути увагу на вибір напрямку діяльності, оскільки помилка на етапі формування концепції може зашкодити основній меті.

Інвесторам, що планують створити приватний медичний заклад на підставі виключно очікувань високих прибутків від діяльності варто особливої уваги приділити фінансовим прогнозам та розглянути також альтернативні шляхи інвестування для прийняття зваженого рішення.

 

 

Олена Лепешина

01.12.2014

При використанні матеріалів блогу посилання на автора або джерело обов'язкове